Blog autorski
Jolanty Szwalbe

Czwartek, Marzec 7, 2024, 22:03

7.03.24

„ Musi być do wyboru, / Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło./ To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby”- Wisława Szymborska ( 1923 – 2012)

Dzisiejsze motto zaczerpnęłam z wiersza naszej noblistki „ Portret kobiecy”, który w dalszej części wpisu zacytuję jeszcze nie jeden raz. Wszak Dzień Kobiet już jutro.  Pierwsze jego obchody odbyły się …28. lutego w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Natomiast data 8. marca nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce 8 marca 1908, kiedy to na ulice Nowego Jorku wyszło 15 tys. pracownic przemysłu odzieżowego, domagając się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Tyle historii.

„ Oczy ma , jeśli trzeba, raz modre, raz szare, / czarne, wesołe, bez powodu pełne łez. / …/ Naiwna, ale najlepiej doradzi./ Słaba, ale udźwignie./ Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała./ Czyta Jaspersa i pisma kobiece.”

A propos pism kobiecych. Jedno z nich „ Twój Styl” od 30. lat ogłasza plebiscyt wśród Czytelniczek na Kobietę Roku. W 2022 roku została nią Iga Świątek, a rok wcześniej 94-letnia Wanda Traczyk-Stawska - uczestniczka Powstania Warszawskiego i legendarna działaczka społeczna. Niestety nie wiem, co Pani Wanda powiedziała po otrzymaniu tego tytułu wraz ze złotą broszką.

„ Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most./ Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.”

Natomiast w 1997 roku w Szwecji Kobietą Roku zostaje niemniej sędziwa, bo 90. letnia Astrid Lindgren, bardzo dowcipna szwedzka pisarka, autorka między innymi „ Dzieci z Bullerbyn”, która tak skomentowała przyznanie jej tego tytułu: „ Przyznajecie nagrodę „Szwedka Roku” osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło”

„ Której kobiecie i za co postawiłbym pomnik?” – to temat wypracowania jakie otrzymały dzieci z klas IV-VIII ze Szkół Podstawowych na Śląsku. Podsumowanie wszystkich 237 wypracowań opublikował „ Przekrój”. Najwięcej dzieci, bo 52. postawiłoby pomnik  Marii Skłodowskiej- Curie. Swój pomnik miałyby też między innymi: Walentyna Tiereszkowa, Indira Gandhi, Maria Konopnicka, Irena Kirszenstein, Helena Modrzejewska, Eliza Orzeszkowa. Pomnik miałaby też: nauczycielka Ludwika Wawrzyńska, która zginęła ratując dzieci z płonącego domu oraz dr Suworowa, która zasłużyła się w czasie epidemii ospy. Nie zabrakło też dzieci, które postawiłyby pomnik swojej Mamie, Babci, ulubionej Cioci i Sąsiadce. Aha, zapomniałam dodać, że „Przekrój” był z… 1968 roku. Ciekawe której Kobiecie i za co postawiłyby  pomnik dzisiejsze dzieci ?

„ Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,/ własne pieniądze na podróż daleką i długą,/ tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.

A propos. Nie wiem czy dr Wanda Błeńska trzymała w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem, ale że trędowatych to na pewno.  Moim zdaniem wie o tym więcej ludzi w Ugandzie niż w Polsce. Dr Wanda przez 40 lat leczyła tam trędowatych, nie używając rękawiczek, o ile nie wymagał tego rozsądek. Wspaniała kobieta, która w wieku 39 lat spełnia swoje dziecięce marzenie by zostać lekarką na misji w Afryce. Miałam zaszczyt poznać dr Wandę osobiście, co było dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Miała wówczas 100 lat, piękny uśmiech, śmiejące się oczy i niezwykłą światłość a nawet świętość na twarzy. Lubię przywoływać jej słowa: „ Myślę, że ważne jest, by umieć zapomnieć to, co przykre. A co jasne pogodne – z tego się cieszyć. I cieszyć się z tego co się ma.” Zmarła w wieku 103 lat do końca pozostając młodą duchem. Gdybym miała tylko jednej kobiecie postawić pomnik z pewnością byłaby to dr Wanda Błeńska.  

Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona./ Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi./ Albo go kocha albo się uparła. / Na dobre, na niedobre i na litość boską.” – i tak się kończy wiersz  „Portret kobiecy”, który po raz pierwszy ukazał się w roku 1976. Myślę, że każda kobieta odnajdzie w nim cząstkę siebie. A może nawet więcej.

Z okazji Dnia Kobiet Wszystkim Prababciom, Babciom, Matkom, Żonom, Siostrom, Teściowym, Synowym, Ciotkom, Siostrzenicom, Córkom i  Wnuczkom składam najserdeczniejsze życzenia.

UŚMIECHNIJ SIĘ! (mimo wszystko)

„ Gdyby wszystkie ciekawe kobiety tak się w słup soli przemieniły, jak żona Lota, to każdy miałby w domu Wieliczkę.”- Alojzy Żółkowski

„ Kobieta niezależna – jest to taka kobieta, która nie może znaleźć nikogo, kto by chciał zależeć od niej.”- Sacha Guitry

„ Kobieta wierna – taka, która uwzięła się tylko na jednego mężczyznę”. – Jean Rigaux


Elżbieta napisał(a):
Piątek, Marzec 8, 2024, 10:01
Bo kobieta wielką jest! Pomnik,taki wewnętrzny,w moim wnętrzu, który mnie utrzymuje we właściwej pozycji mentalnej i fizycznej też,stawiam codziennie wielu kobietom. Tym, które mnie otaczają i SĄ. Także we wspomnieniach. Mojej Babci, córce,wnusia, przyjaciółkom. I oczywiście ,nie bez wielu postaci historycznych i artystek.Ale te pierwsze są ABSOLUTNIE NAJWAŻNIEJSZE I NIEZBĘDNE! To od nich,przez nie, dzięki nim i dla nich jestem.
Danuta napisał(a):
Piątek, Marzec 15, 2024, 18:55
Postawiłabym pomniki wszystkim prababciom i babciom. One to naprawdę miały trudno! Dzisiaj mamy lżej, bo mamy lodówki, pralki, termomixy i inne sprzęty, pomagające zaoszczędzić czas. Obecnie włączam pralkę i idę do sąsiadki na kawę albo na spacer. Niestety, kobiety i tak mają gorzej niż mężczyźni, bo zawsze mają więcej obowiązków, a w pracy wciąż zarabiają mniej od mężczyzn! Może to się zmieni...... jeśli panowie zaczną rodzić??
(*) Pola obowiązkowe
          
 

 
 
 
(c)2021, All Rights Reserved
Liczba odwiedzin: 16467